Ferie zimowe w górach – gdzie się wybrać

Zimowe ferie w górach to czas wyczekiwany przez wszystkich uczniów i ich rodziców, dwutygodniowe wakacje od szkoły wszyscy ludzie najchętniej spędziliby w górach. Polska z uwagi na swoje położenie geograficzne na południu ma do zaoferowania kilka pasm górskich a wśród nich najbardziej popularne Tatry, cudowne Beskidy, Sudety czy magiczne Bieszczady. Jednak bardzo częstym miejscem wybieranym przez turystów jest Zakopane, Białka Tatrzańska, ale również pasma górskie położone w Czechach czy na Słowacji.

 

Tatry i jego magiczne Zakopane – idealne miejsce na narty zimą czy wyprawy górskie latem ?

Stolicą naszych pięknych polskich Tatr jest Zakopane w której regionie znajduje się niezliczona ilość atrakcji turystycznych. Do aktywnego wypoczynku zachęcają malownicze szlaki dla bardziej zaawansowanych koniecznie trzeba pamiętać o pięknym szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch skąd roztacza się niesamowity i zapierający dech w piersiach widok, szlak z Dolina Kondratowa na Czerwone Wierchy. Trasy te przy złych warunkach są jednak niebezpieczne i istnieje ryzyko zagrożenia lawinowego, Ci mniej zaawansowani mogą wybrać się na spacer po Dolinie Chochołowskiej przez Grześ do Wołowiec , Wierch Poroniec do Rusinowej Polany czy też na spacer do Dolinie Kościeliskiej. Wychodząc w góry trzeba jednak pamiętać, że góry są bardzo niebezpieczne i często nie wybaczają błędów dlatego tak ważnym jest odzież termiczna ,odpowiednie obudowie oraz najważniejsze przed każdą wyprawą należy sprawdzić komunikaty o zagrożeniu lawinowym.

ferie zimowe w górach

ferie zimowe w górach

Góry zimą – co oprócz skituru i szlaków możemy robić ?

W Zakopanem i jego okolicach znajduje się wiele doskonale przygotowanych stoków narciarskich, gdzie miłośnicy białego szaleństwa mogą do woli zjeżdżać na nartach czy snowboardzie, w tym regionie zarejestrowanych jest wiele wypożyczalni takiego sprzętu. Praktycznie przy każdym stoku funkcjonują szkółki narciarskie a ich instruktorzy narciarstwa pokażą podstawy oraz doszlifują nasze umiejętności. Osoby chcące zażyć kąpieli termalnej także znajdą tu coś dla siebie na uwagę zasługują to nowoczesne termy Chochołów, termy Bania czy Szaflary. Po tak aktywnym dniu warto zawitać do karczm góralskich aby spróbować regionalnej i jedynej w swoim rodzaju kwaśnicy, placka zbójnickiego popijając grzane piwo lub wino. Bardzo popularne są także nocne kuligi zakończone ogniskiem  przy którym posłuchać można kapeli góralskiej.

 

Góry zimą – Sylwester w górach – czy warto ?


Sylwester w górach  w bardzo klimatyczny sposób można pożegnać stary rok i powitać nowy rok. Góry jednak w tym czasie świąt Bożego Narodzenia są bardzo oblegane przez turystów i należy zwrócić uwagę na wcześniejszą rezerwację terminów w hotelach czy w gospodarstwach agroturystycznych. Bardzo często jednak na imprezę sylwestrową można wynająć domki letniskowe, które są kompleksowo wyposażone i pomieszczą w środku 2-3 rodziny. W obecnym czasie takie domki w górach na sylwestra są już wyposażone w nowoczesne wanny spa – jacuzi wewnątrz domu, na zewnątrz można spotkać nowoczesne baseny kąpielowe. Często spotykanym elementem atrakcji w takim domku jest sauna, z której możemy wyjść rozgrzani na świeży i delikatny śnieg. Dla miłośników innych atrakcji i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, żegnając stary rok warto spędzić czas w klimatycznym miejscu i wybrać kulig zimą zakończony ogniskiem z kapelą góralską.

Ucieknij choć na chwilę ze świata korporacji, codziennej gonitwy w pracy i wybierz odpoczynek w górach zimą.


Jako miłośnicy polskich gór zapraszamy serdecznie do spędzenia aktywnego wypoczynku z rodziną w górach. Góry zimą czy latem – Tatry to świetne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu, gdzie można spędzić aktywnie czas.

Może Ci się również spodoba