JAK ZBUDOWAĆ WIĄZARY DACHOWE Z DREWNA KONSTRUKCYJNEGO KLASY C24 ?

Nauka budowania dotycząca wiązarów dachowych wymaga cierpliwości i dbałości o szczegóły. Typowy dach mieszkalny będzie wymagał kratownicy zwanej kratownicą Fink, która zapewnia dodatkową stabilność. Wraz z postępem rozwoju drewna ewoluowały one do dzisiejszych wiązarów dachowych, które wykorzystują znacznie mniejsze rozmiary drewna w mniejszych środkach, ale są ograniczone dodatkowymi stężeniami.

Więźba dachowa składa się z trzech głównych komponentów: pasów górnych, pasów dolnych i  stężenia środnika . Rama składa się ze słupków, rozpórek i  krokwi . Rozmiary tych części są określane przez obciążenie, odstępy i rozpiętość. Kratownica drewniana jest poddawana ściskaniu i rozciąganiu, ale jest zaprojektowana tak, aby się nie zginała. Może również obsługiwać i przenosić obciążenia pochyłe, poziome i pionowe. Przetrwa próbę czasu i zapewni wiele korzyści konstrukcyjnych budynkom komercyjnym i mieszkalnym.

WŁAŚCIWOŚCI WIĘŹBY DACHOWEJ DZIĘKI KLASIE WYTRZYMAŁOŚCI C24

Ponieważ więźby dachowe zbudowane, którym głównym budulcem jest drewno konstrukcyjne KVH o klasy wytrzymałości C24 pełnią funkcję głównej ramy i wzmocnienia dachu, muszą być niewiarygodnie stabilne i mocne. Następnie są budowane z drewna lub metalu, co oznacza, że ​​można je łatwo konstruować i przenosić. Ciężar rozkłada się równomiernie na całej konstrukcji, dzięki czemu masz pewność, że dach nie spadnie Ci na głowę.

Więźba dachowa musi być lekka, ale stabilna. W porównaniu z bardziej tradycyjnymi konstrukcjami dachowymi są znacznie łatwiejsze w montażu i transporcie z miejsca na miejsce. Jednak ich budowa i utrzymanie wymagają więcej pracy.

Znaczenie więźby dachowej drewnianej

Ze względu na funkcje więźby dachowej są kluczem do integralności budynku. Wszyscy wiemy, że dachy są bezsprzecznie ważne, ponieważ chronią nas przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ale bez wsparcia więźby dachowej nie będą w stanie pełnić tych funkcji:

  • Komfort

Mocny dach, wsparty wiązarami dachowymi, zapobiega przedostawaniu się do domu szkodliwych promieni UV ze słońca. Dotyczy to również intensywnych upałów i pogody. Zapewniając bardziej komfortową atmosferę w domu. Ciepło nie będzie mogło wejść, obniżając temperaturę wewnątrz.

  • Ochrona i wsparcie

Po zainstalowaniu kratownicy pomaga zapobiegać uszkodzeniom odsłoniętego dachu. Ponieważ dach jest pierwszą linią obrony przed czynnikami środowiskowymi, należy go dodatkowo wzmocnić. Jego główną funkcją jest oczywiście przykrycie i ochrona domu przed słońcem i deszczem.

Różne rodzaje wiązarów dachowych i ich zastosowania

Więźby dachowe, znane również jako Trussed Rafters, są najpopularniejszą formą więźby dachowej w Wielkiej Brytanii, zapewniając elastyczną, szybszą instalację i bardziej przystępne cenowo rozwiązanie inżynierskie dla dachów; Więźby dachowe mogą zużywać do 40% mniej drewna niż tradycyjny dach cięty.

Jednak nie wszystkie wiązary dachowe są takie same. Więźby dachowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od projektu budowlanego.

Może Ci się również spodoba