Kurs żeglarski – przebieg kursu , gdzie odbyć kurs
Jak zdobyć patent żeglarza jachtowego? To pytanie stawiają sobie bardzo często początkujący wodniacy, którzy załapali bakcyla żeglarskiego na wakacjach podczas pierwszego pływania łódką. Jak wybrać najbardziej odpowiedni kurs i jak należy przygotować się do egzaminu, by zdobyć patent żeglarski?
Kurs żeglarski jego łatwe i trudne początki
Sprawa może na początku wydawać się bardzo skomplikowana, zwłaszcza że pokutuje opinia, iż zdobycie uprawnień żeglarskich jest bardzo trudne, a patent żeglarza otrzymują “stare wilki morskie”. Nie jest to prawda, ponieważ aby zdobyć patent żeglarski nie trzeba posiadać mega wiedzy i umiejętności, jakie dostępne są dla wybranych. Nie ma ograniczeń wiekowych i nie posiadając dużego doświadczenia.
Co to jest patent żeglarski?
Zgodnie z polskim prawem zawartym w Ustawie z 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej, Dz. U. z 2013 r. poz. 1458 oraz w Rozporządzeniu Ministra Sportu z 09.04.2013, Dz.U.poz.460) patent żeglarza, czyli odpowiednie uprawnienia, należy posiadać podczas pływania takimi jednostkami jak:
- jacht żaglowy o długości kadłuba powyżej 7,5 metra
- jacht motorowy o mocy silnika powyżej 10 kW (13,60 KM).
Wyjątkiem są jachty motorowe, których długość kadłuba nie przekracza 13 m, a moc silnika ma osiągi do 75 kW i posiadają konstrukcyjne ograniczenie prędkości maksymalnej do 15 km/h. Wynika z tego, że tak naprawdę patent żeglarski musi mieć każdy, kto planuje samodzielne pływanie większymi jednostkami. A osoby, które przebywają na pokładzie jachtu jako pasażerowie, dokumentu uprawniającego do pływania już mieć nie muszą.
Dla kogo kurs żeglarski?
Kurs żeglarski jest dla każdego. Nie liczy się wiek i doświadczenie. Oferty kursów można z powodzeniem znaleźć w Internecie, w szkołach żeglarskich. Oferowane szkolenia kończą się zazwyczaj egzaminem oraz wydaniem patentu. Można skorzystać z intensywnego kursu tygodniowego lub w wersji 14-dniowej. Kurs może być stacjonarny lub odbywać się podczas rejsu szkoleniowego. Na kursie odbywają się zajęcia teoretyczne i praktyczne. Ważna informacja jest taka, że Rozporządzenie Ministra Sportu z 2013 roku zniosło obowiązek szkolenia przed egzaminem, po którym można otrzymać patent żeglarski. Jednak udział w kursie pomaga w zdobyciu rzetelnej i uporządkowanej wiedzy i doświadczenia pod okiem wyszkolonych instruktorów. Egzamin bez kursu można zdać w Polskim Związku Żeglarskim lub Polskim Związku Motorowodnym.
Kursy i stopnie żeglarskie
W żeglarstwie tak jak i w marynarce, są stopnie. Po kursie nikt nie jest kapitanem, a kolejne stopnie zdobywa się po spełnieniu określonych wymagań. Patentem zdobytym bez doświadczenia jest tylko patent żeglarza jachtowego, dzięki któremu można za dnia samodzielnie pływać wszystkimi jachtami żaglowymi po wodach śródlądowych, a także jachtami żaglowymi o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich wewnętrznych i pozostałych w odległości do 2 Mm od brzegu. Żeby Do zdobycia patentu wystarczy mieć ukończone 14 lat i zdany egzamin teoretyczny i praktyczny.
Drugim stopniem jest jachtowy sternik morski, który ma prawo prowadzić po wodach morskich jachty żaglowe o długości kadłuba do 18 metrów oraz jachtów motorowych po wodach śródlądowych. Kandydat na sternika musi zdać egzamin i być pełnoletni oraz odbyć minimum 2 rejsy po wodach morskich – 200 godzin żeglugi.
Kapitan jachtowy to trzeci i najwyższy stopień. W uproszczeniu kapitan może pływać gdzie chce i czym chce. Aby otrzymać patent kapitański trzeba mieć patent jachtowego sternika morskiego, a także odbyć minimum 6 rejsów po wodach morskich – 1200 godzin żeglugi.
Najszybciej, bo w ciągu weekendu można zostać sternikiem motorowodnym i zdobyć tym samym uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych.
By mieć pełne uprawnienia, warto za dopłatą uzyskać certyfikat ISSA – można wtedy żeglować na zagranicznych wodach.