W jaki sposób edukacja przedszkolna pomoże Twojemu dziecku?
Early Years Foundation Stage (EYFS) określa standardy, które muszą spełniać wszystkie opiekunki i żłobki, aby zapewnić dzieciom dobrą naukę i rozwój oraz zdrowie i bezpieczeństwo. Wysokiej jakości doświadczenia w nauczaniu i uczeniu się wspierają „gotowość szkolną” dzieci i zapewniają dzieciom szeroki zakres wiedzy i umiejętności, które stanowią właściwą podstawę dla dobrych przyszłych postępów w szkole i życiu.
Zasady powinny kształtować praktykę we wczesnych latach edukacji. To są:
- każde dziecko jest wyjątkowym dzieckiem , które stale się uczy i może być odporne, zdolne, pewne siebie i pewne siebie.
- dzieci uczą się być silne i niezależne poprzez pozytywne relacje .
- dzieci uczą się i rozwijają dobrze w sprzyjających środowiskach , w których ich doświadczenia odpowiadają ich indywidualnym potrzebom i istnieje silne partnerstwo między praktykami a rodzicami i/lub opiekunami.
- dzieci rozwijają się i uczą w różny sposób iw różnym tempie. Obejmuje to edukację i opiekę nad wszystkimi dziećmi w wieku wczesnoszkolnym, w tym dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i niepełnosprawnościami.
Programy edukacyjne muszą obejmować następujące zajęcia i doświadczenia dla dzieci:
- Komunikacja i rozwój języka polega na umożliwieniu dzieciom doświadczenia bogatego środowiska językowego; rozwijanie pewności siebie i umiejętności wyrażania siebie; oraz mówić i słuchać w różnych sytuacjach.
- Rozwój fizyczny obejmuje zapewnienie małym dzieciom możliwości bycia aktywnymi i interaktywnymi; oraz rozwijać ich koordynację, kontrolę i ruch. Dzieciom należy również pomóc zrozumieć znaczenie aktywności fizycznej i dokonywać zdrowych wyborów w odniesieniu do żywności.
- Rozwój osobisty, społeczny i emocjonalny polega na pomaganiu dzieciom w rozwijaniu pozytywnego poczucia siebie i innych; kształtować pozytywne relacje i rozwijać szacunek dla innych; rozwijać umiejętności społeczne i uczyć się, jak zarządzać swoimi uczuciami; zrozumieć właściwe zachowanie w grupie; i wiary we własne możliwości.
- Rozwój umiejętności czytania i pisania obejmuje zachęcanie dzieci do łączenia dźwięków i liter oraz do rozpoczęcia czytania i pisania. Dzieci muszą mieć dostęp do szerokiej gamy materiałów do czytania (książek, wierszy i innych materiałów pisanych), aby rozbudzić ich zainteresowanie.
- Matematyka polega na zapewnianiu dzieciom możliwości rozwijania i doskonalenia umiejętności liczenia, rozumienia i używania liczb, obliczania prostych zadań związanych z dodawaniem i odejmowaniem; oraz opisywać kształty, przestrzenie i miary.
- Zrozumienie świata polega na pomaganiu dzieciom w zrozumieniu ich świata fizycznego i społeczności poprzez możliwości odkrywania, obserwowania i poznawania ludzi, miejsc, technologii i środowiska.
- Ekspresyjna sztuka i projektowanie obejmuje umożliwianie dzieciom odkrywania i zabawy z szeroką gamą mediów i materiałów, a także zapewnianie możliwości i zachętę do dzielenia się swoimi przemyśleniami, pomysłami i uczuciami poprzez różnorodne działania w sztuce, muzyce, ruchu, tańcu, rolach -zabawa, projektowanie i technologia.
Jakie są korzyści z posłania dziecka do żłobka?
Mając wiele do nauczenia się i nowych przyjaciół, wybraliśmy 7 korzyści płynących z wysłania dziecka do żłobka, abyś mógł czuć się pewnie w swojej decyzji.
1. Ulepszona komunikacja
Jedną z zalet żłobka jest to, że dzieci mogą wyrażać swoje myśli i uczucia wobec nowych osób. To uczy ich, jak lepiej komunikować, jak się czują, jednocześnie ucząc się rozumieć myśli i uczucia innych.
Przedszkole to także świetny sposób na pomoc w rozwoju mowy Twojego dziecka, gdy zbiera ono nowe słownictwo od członków personelu i innych dzieci. Kolejnym plusem jest gra interaktywna! Zabawa interaktywna to świetny sposób na rozwijanie przez dziecko umiejętności społecznych.
2. Nauka nowych umiejętności
Od nauki liczenia po mycie rąk — w żłobku jest wiele okazji do zdobycia nowych umiejętności. Niezależnie od tego, czy chodzi o interaktywną zabawę, czy rozwijanie nowych nawyków, jest tak wiele ekscytujących zajęć dla Twojego dziecka, które z łatwością i przyjemnością przyswoją nowe informacje!
3. Budowanie zaufania
Myśl o pierwszym opuszczeniu dziecka może być przerażająca – dla Ciebie i dla niego. Ale czy wiesz, że czas spędzony poza domem może pomóc Twojemu dziecku rozwinąć pewność siebie? W żłobku Twoje dziecko jest w stanie poruszać się po nowych doświadczeniach i samodzielnie wykonywać małe zadania, co pomaga pielęgnować jego niezależność.
4. Nawiązywanie przyjaźni
Wiemy, że nawiązywanie przyjaźni może pomóc w rozwijaniu umiejętności społecznych naszego dziecka, ale to znacznie więcej. Jedną z zalet żłobka jest to, że Twoje dziecko może tworzyć więzi z rówieśnikami i tworzyć relacje poza najbliższą rodziną. Relacje, które wszyscy kochamy i potrzebujemy!
5. Regularne ćwiczenia
Pogodzenie pracy i życia rodzinnego może być trudne, zwłaszcza jeśli chodzi o regularne ćwiczenia. Ale przy napiętych harmonogramach, jak możemy nadać priorytet utrzymaniu aktywności naszego dziecka?
Zapewnienie dziecku wystarczającej ilości ruchu to jedna z głównych zalet żłobka! Mając tak wiele zajęć do zabawy (zarówno w domu, jak i na zewnątrz), Twoje dziecko może zacząć budować wytrzymałość, doskonalić swoje zdolności motoryczne i, co najważniejsze, dobrze się bawić!